Dotační projekty

Pro veřejnost

Výstavy
Přednášky
Knihovna
Sbírka
Exkurze
Publikace
Národní geopark Železné hory
Dotační projekty
VýstavyPřednáškyKnihovnaSbírkyExkurzePublikaceNárodní geopark Železné horyDotační projekty

Dotační projekty

Rozšíření venkovní expozice Národního geoparku Železné hory

Podpořený projekt byl úspěšně realizován v zadaném termínu. V rámci projektu došlo k rozšíření venkovní geologické expozice v areálu sídla firmy Vodní zdroje Chrudim o část zaměřenou na světové geologické jevy v posledních 44 letech. Dle záměru byly na zeď vedle stávající geologické expozice u vchodových dveří instalovány 2 dřevěné pláty s letokruhy. Pláty jsou po obvodu svázány kovovými lany, povrchově ošetřeny proti povětrnostním vlivům a jsou nainstalovány na kovových nosnících.
První dřevěný plát pomocí 8 tabulek graficky zobrazuje klíčové milníky v historii geoparku a řadí je ke konkrétním letokruhům odpovídajícím roku události. Druhý dřevěný plát na 13-ti tabulkách pak obdobným způsobem znázorňuje globální geologické jevy, které ovlivnily planetu od roku 1978 – zemětřesení, sopečné erupce, povodně, tsunami, hurikány, cyklóny, apod., včetně větrné kalamity, která zasáhla Železné hory. Součástí expozice je i logo pardubického kraje s textem o finanční podpoře projektu.

Expozice byla poprvé veřejnosti představena v rámci Muzejní noci 24.5.2024. Expozice je stejně jako ostatní expozice v areálu přístupná zdarma každý všední den od 8 do 15 hodin a také v rámci všech akcí geoparku. Na sociálních sítích Národního geoparku Železné hory byl publikován příspěvek o rozšíření expozice.

Danube GeoTour Plus

Popis projektu

Danube GeoTour Plus staví na zavedené spolupráci 9 partnerů geoparku s různým institucionálním zázemím, 2 výzkumných a vzdělávacích partnerů a 18 ASP. Výsledky předchozího projektu naznačují nové trendy, které zahrnují budoucnost geoparků a dosud nevyužitý potenciál dědictví.
Vylidňování venkovských oblastí, marginalizace určitých skupin obyvatel, známky zvýšené turistické poptávky po skrytých klenotech dědictví a na druhé straně mezery v kompetencích, managementu, produktech a návštěvnické infrastruktuře vyvolávají klíčové VÝZVY před dunajskými geoparky. Jejich venkovská území zahrnují 416 obcí v 9 zemích na ploše 14 601 km2. Během posledního desetiletí geoparky ztratily 6 % populace a zvýšily návštěvnost o 77 %, z 317 000 na 562 000.
Cílem projektu je tedy konkretizovat a dále využívat nedávno vyvinutý společný turistický produkt Danube GeoTour. Obrovský potenciál dědictví a stávající model územního rozvoje geoparku je třeba využít tak, aby se zlepšily možnosti udržitelného cestovního ruchu odlehlých venkovských komunit a aby se staly inkluzivnější a oceňovanější obyvateli a návštěvníky. Je třeba aby jejich produkty byly cennější a přírodní i kulturní bohatství bylo spravované vyváženějším a udržitelnějším způsobem. Aby toho bylo dosaženo, bude PŘÍSTUP k územnímu rozvoji geoparků UNESCO modernizován o inkluzivní, inovativní a na míru šitá řešení v oblasti návrhu hodnoty produktu a řízení návštěvníka. Společná řešení budou testována a aplikována v participujících geoparcích.
To povede k následujícímu::
• ZAPOJENÍ zranitelných skupin do struktur, produktů a služeb geoparků v návaznosti na společnou strategii zapojení a 9 akčních plánů, motivovaných novými příležitostmi, které geoparky a přeshraničními partnerskými výměnami nabízejí
• GENEROVÁNÍ HODNOT pro místní MSP a zvyšování pracovních příležitostí pro zranitelné skupiny pilotováním 9 GeoExperiences jako nového participativního modelu vývoje produktu a funkční součásti špičkového segmentu produktu Danube GeoTour a jeho platformy budoucí spolupráce
• VYVÁŽENÝ MANAGEMENT NÁVŠTĚVNÍKŮ založený na vyvinutých a ověřených společných řešeních pro monitorování návštěvníků pro trasy, hot spoty a větší území, společné analytické nástroje a počáteční opatření pro přerozdělení návštěvníků. Intenzivní nadnárodní spolupráce v těchto, pro dunajské geoparky a podobná území důležitých změnových procesech, výrazně zlepší kompetence všech 29 zúčastněných organizací pocházejících z 8 členských a 3 nečlenských zemí, v oblasti inkluzivního integrovaného územního rozvoje, produktové (zkušenostní) inovace správa a inteligentní sledování návštěvníků.
Danube GeoTour Plus tak není jen dalším nadnárodním turistickým produktem, ale je cestou do platformy pro spolupráci, která po uzavření projektu zajistí budoucí udržitelnost produktu Danube GeoTour a umožní trvalé propojení dunajských geoparků pro společné, udržitelnější a inkluzivní územní cíle.
Celkový rozpočet: 2 288 015,00 EUR

https://interreg-danube.eu/projects/danube-geotour-pluswww.interreg-danube.eu/danube-geotour

Kombinovaná sanace vod kontaminovaných rozpustnými aditivy paliv využívajících nanotechnologie

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem projektu je za pomoci kombinace různých nanotechnologií vyvinout energeticky a ekonomicky přijatelné technologické řešení, schopné odstranit z havarijně kontaminovaných vod specifické kontaminanty a to především perzistentní a dosud neřešené MTBE.

logo EU EFRZ
MPO
logo EU EFRZ

Napište
nám